- Plnohodnotná 32-bitová aplikace v prostředí W95, W98, NT, XP, Windows 2000 a Windows 2003 .NET Server určená pro metrologická pracoviště certifikovaná podle norem ISO 9000, EN 45000, QS 9000 a VDA 6.
- QTREE-EM je programový systém určený k operativní evidenci (plánování, organizování a evidování) měřidel a souvisejících servisních a kontrolních úkonů. Funkce systému jsou nedílnou součástí moderních způsobů řízení jakosti TQM, TQC, QS.
- Systém QTREE-EM lze rovněž využít pro plánování, organizování a evidování revizí tlakových nádob, revizí a kontrol elektrických zařízení, údržby strojů a výrobních zařízení.
- Celková koncepce informačního systému odpovídá platným normám pro oblast zavádění systémů řízení jakosti ve vztahu k metrologii (zákon č. 505, EN řady 45000 a ISO řady 9000).
- Jedná se o zcela nový systém vycházející z řešení EM V 4.1 osvědčeného v praxi na mnoha pracovištích v různých oblastech průmyslové výroby.
- Systém je svým zaměřením určen k aplikování jak v metrologických pracovištích všech úrovní, tak ve výdejnách a útvarech technické přípravy výroby. Svým obsahem pokrývá celý sortiment měřidel (pracovní měřidla, stanovená měřidla, etalony, referenční materiály).
- Databázové řešení využívá technologii client-server u síťových i lokálních verzí. Standardně je dodáván databázový server Firebird (Open Source) pro operační systémy Windows 95/98/NT/XP/2000, Unix, Solaris, Linux. Díky této nejmodernější databázové technologii, založené na transakčním zpracování, je zajišťována vysoká bezpečnost databáze jak proti neoprávněnému zásahu, tak proti narušení konzistence z důvodu výpadku počítače nebo počítačové sítě.
- Databázová technologie Firebird je nástupce databázové technologie InterBase, která byla firmou Borland uvolněna jako Open Source produkt (zcela zdarma pro libovolnou platformu a libovolný počet klientů)!
Variantní databázové prostředí
- InterBase 6
- Firebird 1.5.6 až 2.5.0
- MS SQL SERVER 2008 R2 (jen u speciální verze)
- ORACLE 8 (jen u speciální verze)
Při implementaci systému je v odůvodněných případech možné využít i jiné client-server databázové technologie (Oracle, Informix, Sybase).
Uživatelé
- Vrcholová metrologická pracoviště
- Kontrolní měrová střediska - KMS
- Kontrolní měrová pracoviště – KMP
- Výdejny měřidel
- Útvary technické přípravy výroby
Hlavní úlohy v členění dle uživatelů
Vrcholová metrologická pracoviště
|
Výdejny měřidel
|
- Tvorba a údržba centrálně udržovaných číselníků
- Evidence dodavatelů kalibračních služeb
- Evidence jedinečných měřidel
- Seznam metodik
- Seznam etalonů
- Seznam stanovených měřidel
- Přehledy o zákaznících
- Přehledy o dodavatelích kalibračních služeb
- Hodnocení dodavatelů kalibračních služeb
|
- Operativní evidence měřidel
- Roční plán kalibrací
- Operativní plán kalibrací
- Expedice měřidel ke kalibraci
- Příjem měřidel z kalibrace
- Hodnocení subjektů (výrobců, dodavatelů, servisních pracovišť a ověřujících pracovišť)
|
Kontrolní měrová střediska
|
Kontrolní měrová pracoviště
|
- Operativní evidence vlastních měřidel
- Operativní evidence měřidel přijatých ke kalibraci
- Roční plán kalibrací
- Operativní plán kalibrací
- Příjem zakázek
- Expedice zakázek
- Sledování výkonů
- Kalibrační postupy
- Tvorba a evidence metodických postupů
- Přehledy o zákaznících
|
- Roční plán kalibrací
- Operativní plán kalibrací
- Operativní evidence prováděných kalibrací - kalibrační protokoly
- Evidence výkonů
|
Základní uživatelské vlastnosti
- Kromě obvyklých evidenčních funkcí (karty měřidel, seznamy měřidel a výběry měřidel) obsahuje nástroje pro organizaci práce výdejen, kontrolních měrových středisek a kontrolních měrových pracovišť. Umožňuje sestavovat roční a operativní plány kalibrací, signalizovat a inventarizovat servisní úkony a kontroly, evidovat příjem měřidel ke kalibraci, organizovat kalibrační pracoviště, oceňovat kalibrační služby, expedovat zkalibrovaná měřidla.
- Systém umožňuje zařazovat měřidla do druhů a skupin. Při vystavování jednotlivých registračních karet se vedle základního členění (druhy, skupiny) využívá seznam výrobců, dodavatelů, servisních organizací, ověřujících nebo kalibračních míst, míst uložení a přidělení, typů měřidel, stavů měřidel a detailních kalibračních postupů. Tyto seznamy lze obsluhovat jak samostatně, tak dynamicky během vystavování registračních karet.
- Vlastnosti každého měřidla lze popsat libovolným počtem parametrů. Pro každý parametr lze uvést jednotky, toleranční meze nebo rozsah, třídu přesnosti, mezní chybu a nejmenší dílek stupnice.
- Pro každé měřidlo lze naplánovat a evidovat až tři úrovně cyklických kontrol a servisních úkonů. Při sestavování záznamů o těchto úkonech lze zaznamenávat naměřené hodnoty parametrů.
- Pomocí vyhodnocení časových řad posloupností kontrolních měření a sledování údržby měřidla lze optimalizovat konfirmační lhůty.
- Díky dokonalé provázanosti s MS Word a MS Excel si může uživatel vytvářet jak kalibrační postupy a metodiky, tak kalibrační programy se všemi potřebnými výpočty, grafy a výstupními formuláři pro tisk kalibračních protokolů. Do těchto vložených objektů se automaticky vkládají odkazy na položky z databáze měřidel.
- Ke kontrolním záznamům o měřidlech lze připojovat libolné typy souborů, přičemž se nejedná o pouhé odkazy, ale připojené soubory jsou ukládány do databáze a jsou k dispozici všem uživatelům programu v síti.
- Pro nejfrekventovanější skupiny měřidel jsou výše uvedenou technologií vytvořeny kalibrační moduly obsahující jak kompletní výpočtové a rozhodovací algoritmy, tak veškeré potřebné tabulky (například mezní úchylky kalibrů). Pomocí těchto modulů se provádí záznam naměřených hodnot do databáze, jejich zpracování, vyhodnocování a tisk kalibračních protokolů, včetně všech náležitostí (tabulek, grafů a podobně). Veškeré hodnoty a údaje doplněné do tabulek jsou součástí každého záznamu o kalibraci.
- Na stejném principu (prostřednictvím externích programů v MS Excel, zapouzdřených do databáze) jsou uživatelům k dispozici nástroje pro vyšetřování způsobilosti měřidel - krátká metoda (metoda rozpětí), dlouhá metoda (metoda průměrů a rozpětí), metody SPC, včetně grafických výstupů.
- Kromě těchto modulů na bázi MS Excel jsou k dispozici speciální kalibrační moduly (CAL tools) a speciální moduly pro vyšetřování způsobilosti měřide (MSA tools), vytvořené stejnou technologií jako hlavní program. Předností těchto modulů je možnost komunikace s kalibračním zařízením.
- Ke každé skupině měřidel lze evidovat předpokládanou pracnost všech kontrol a servisních úkonů (časově i finančně). Tímto je umožněno plánovat a vyhodnocovat jejich provádění nejen z hlediska časového ale i kapacitního a nákladového.
- Tiskové sestavy celého systému jsou vytvářené důmyslným interaktivním nástrojem (generátorem sestav) a jsou soustředěny v samostatné úloze. Generátor sestav spolu s nástrojem umožňujícím modifikovat dotazy do databáze jsou uživateli plně k dispozici. Díky tomu lze na uživatelské úrovni provádět detailní údržbu tiskových sestav, modifikovat existující sestavy, vytvářet jejich varianty nebo vytvářet zcela nové tiskové výstupy.
- U všech výstupních sestav lze zadávat výběrová kritéria (filtry) podle všech důležitých identifikací. Například typy měřidel (pracovní nebo stanovené měřidlo, etalon, pracovní etalon, kalibrační zařízení, referenční materiál), stavy (vyhovuje, nevyhovuje, vyřazeno z užívání, odesláno ke kalibraci), druhy (například mikrometry, posuvná měřidla, úchylkoměry, teploměry, váhy a tlakoměry).
- Každý majitel licence systému QTREE-EM C/S má právo poskytnout všem svým dodavatelům kalibračních služeb speciální modul „Modul pro externí kalibrace“ pro vytváření záznamů o kalibraci. Hlavní program umožňuje vytvořit seznam měřidel odesílaných ke kalibraci ve speciálním XML formátu. Speciální modul pro externí kalibrace umožňuje následně do tohoto seznamu zaznamenávat základní informace o provedených kalibracích, přikládat k jednotlivým položkám kalibrační protokoly v elektronické podobě v libovolném formátu a opatřovat je elektronickým podpisem. Doplněným seznamem lze poté automaticky aktualizovat databázi měřidel a přijaté kalibrační protokoly zařazovat včetně svých elektronických podpisů do databáze.
Příklady

Příklad seskupování položek podle libovolných sloupců a sestavení SQL filtru

Příklad seskupování a filtrování položek v tabulce

Příklad vytváření filtru v tabulce

Příklad kalibračního modulu - zadání naměřených hodnot

Příklad kalibračního modulu - kalibrační křivka
Příklad modulu pro MSA metodu R&R - zadání naměřených hodnot

Příklad vytváření designu tiskové sestavy
- Zaměřeno na intenzívní multiuživatelský síťový provoz s vysokým stupněm zabezpečení.
- Propracovaný systém ochrany dat prostřednictvím detailního nastavení přístupových práv k jednotlivým tabulkám a funkcím databáze pro každého uživatele systému.
- Prokazování manipulace s daty.
- Důsledné využívání číselníků (obory, druhy, skupiny, stavy, typy, kategorie, statusy, jakostní znaky a známky).
- Evidence a údržba metodických předpisů (evidenční číslo, vydání, revize a obsah).
- Evidence a údržba kalibračních algoritmů.
- Evidence dodavatelů kalibračních služeb a jejich hodnocení (úplná adresa, rozsah činností, postavení, certifikace a její platnost).
- Evidence historie všech důležitých změn v evidenční kartě měřidla (nejen historie záznamů o kalibraci).
- Současné plánování tří typů kontrol a servisních úkonů s rozdílnou periodicitou opakování.
- Kalibrační cyklus lze vyjádřit ve dnech, měsících nebo v počtu použití.
- Neomezený počet sledovaných parametrů měřidla (měřicí přípravky a kombinovaná měřidla).
- Možnost zařazení měřidel do více systémů (ISO, ASME III, ASME I-VII, RCCM).
- Vazba na výkresovou dokumentaci měřidla.
- Vazba na nadřízené etalony.
- Přiřazení měřidla k výrobku a vyšetření jeho způsobilosti.
- Definice kalibračních řetězců.
- Evidování jedinečných měřidel.
- Rozsáhlé plánovací možnosti.
- Rozsáhlé možnosti sledování výkonů.
- Rozsáhlé možnosti přizpůsobení uživatelem (kalibrační protokoly, kalibrační algoritmy, tiskové výstupy).
Další informace:
QTREE_EM_Info.pdf.Zip (Pdf/Zip dokument, 390 kB)
Servis a související služby
- 24 hodinový uživatelský – “hot line” servis
- Operativní řešení všech mimořádných situací prostřednictvím internetu a dálkové správy
- Instalaci, instruktáž a školení provádějí pracovníci autorského týmu
|